TİLLO

ANASAYFA

BAŞKAN ÖZGEÇMİŞ

TİLLO'YU GEZİN

Tillo Belediyesi  
          
 
 

Son Yorumlar
 
Yunus Sarı:  23.02.2013 İbrahim resimler içinde babamın resmini koyman çok hoşuma gitti.Allah razı olsun.Allah babamı ve tüm ölmüşlerimizi rahmet eylesin.Sağlıcakla kalın...
Süleyman YILDIRIM:  22.10.2009 2003-2006 yılları arası tillo da görev yapmış biri olarak yeni belediye başkanını tebrik eder görevinde başarılar dilerim. tüm tillolulara saygı ve sevgilerimle süleyman YILDIRIM Beden Eğitimi Öğretmeni
suat ilhami okyay:  10.12.2009 mesut başkan vasıtasıyla tillodaki atalarımızı rahmetle yad eder.tüm hemşehrilerimize sağlık ve mutluluklar temennni ederim.
suat okyay antalya

m.tahir bayram:  26.11.2012 sayın başkanım...
projelerinizi ve çalışmalarıızı istanbulda yaşayan bir tillolu olarak takdir ediyorum binaen aleyh bu konağın onarımı beni ziyadesiyle memnun etmiştir.Allah sizi hayırlı işlerde muvaffak eylesin.

salih erdem:  29.10.2012 sayın başkan ve değerli abim yapmış olduğunuz bu çalışmalardan dolayısıyla sizleri kutlar başarılarınızın devamını dilerim..kurban bayramını sizlerin ve değerli tillo kardeşlerimin bayramını canı gönülden kutlar sağlık sıhhat ve mutluluklar dilerim
 

 

Sultan Memduh Hazretleri
 

Asil adi Mahmut olan Sultan Memduh Hz. Hicri 1174, Miladi 1761 senesinde, Zilkade Ayi’nin 20. günü Cumartesi gecesinde Tillo’da dogmustur.

Önceleri anne ve babasinin terbiyesi altinda büyüdü. Genç yasta dedesi Ismail Fakirullah Hz.’ninhalifesi olan Ibrah im Hakki Hz.’nin yaninda sarf, nahiv, tefsir, hadis ve fikihgibi pek çok dini ilimleri okudu Tasavvufi alanda da özellikle büyük dedesi Ismail Fakirullah Hz.’nin marifet ve nurlarin güzelligini, hikmet ve esrarin kaynaklarini içeren tarikatina bagli kalip, hizmet etmekle mesgul oldu. Kisa süre içinde, hocalari Ibrahim Hakki Hz.ve ayni zamanda amcasi olan Seyh Mustafa Hz.’nin manevi terbiyesi ile, Ibrahim Hakki Hz. tarafindan “Memduh” ya ni “Övülmüs” lakabini kazanacagini müsdeledi.

Ilim, irfan ve irsad’i sayesinde ünü düny anin her yerine yayilmis ve kendisini görmek isteyen insanlar her yerden Tillo’ya akin etmeye baslamistir. Tarikati, dedesi Seyh IsmailFakirullah Hz.’nin “Uveysiyye” tarikat ina dayanir.Sultan Memduh Hz.’nin zevcesi kendisi gibi Velayet Makami’na yükselmis olan Zemzem’il-Hassa’dir. Büyük Veli Sultan Memduh Hz. alemde elde ettigi kemalat ile 47.000 beyitlik bir divan yazmistir. Degeri ölçülmeyecek kadar kiymetli olan bu eser tas avvufi olup, Arapça, Farsça ve Türkçe’dir. Hicri 1263, Miladi 1847 senesinde Dar-i Fen âdan Dar-i Bekâya irtihal eden Sultan Memduh Hz.’nin kabri Ilçe’de kendi ismiyle ani lan Sultan Memduh Türbesi’ndedir. Türbe, Tillo’da yüksek bir sirttadir.1830 yilinda Sul tan Memduh Hz. tarafindan oglu Seyh Abdurrahman için yaptirilmis, kendiside ayni tür bede defnedilmistir.

sultan memduh hazretleri tillo

sultan memduh hazretleri

SULTAN MEMDUH HAZRETLERI TILLO

Eklenme Tarihi: 09.04.2012   Okunma: 2015

Yorum Ekle

 

BU YAZI/HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR


   Aydınlar Belediyesi : (0484) 461 20 07 Bu sitenin tasarım ve yazılım uygulamaları ajans56.com tarafından yapılmıştır.